ul. Warszawska 241 A, Częstochowa

+48 790 555 773 biuro@fenestraczest.pl

Montaż – istotne ogniwo w łańcuchu jakości stolarki okiennej

Dobra jakość, użyteczność i funkcjonalność komponentów powoduje, że poszczególne elementy takie jak profile, oszklenie, okucia itp. działają jako system i są odpowiednie do zastosowania w konstrukcji okna. 

Okna PCV Częstochowa

Ostatnim ogniwem w łańcuchu jakości jest montaż. Wykonanie usługi decyduje, czy gwarantowane właściwości użytkowe będą osiągane również po zainstalowaniu stolarki.

Na jakie elementy zwrócić uwagę przygotowując się do montażu okien?

Budując dom, czy remontując mieszkanie staramy się wszystko dokładnie zaplanować, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Starannie dobieramy wykonawców, materiały, a także technologie, jednak nawet w przypadku idealnie zaplanowanego harmonogramu, coś może pójść nie tak. Dotyczy to także montażu okien. W tym przypadku także może okazać się, że mały błąd będziemy odczuwać przez długi czas. Zatem na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę planując montaż okien?

Wybór ekipy montażowej

Nie zawsze wysoka cena daje nam gwarancję solidnego wykonania. Warto korzystać z pomocy fachowców z polecenia, gdzie możemy zobaczyć efekt końcowy. Jeżeli nie mamy możliwości zatrudnienia pracowników gdzie moglibyśmy zobaczyć ich wykonaną pracę, to warto zlecić montaż w punkcie w którym zamawiamy okna. Wówczas nie musimy się martwić, że okna zostaną źle zamontowane, ponieważ punkty sprzedaży współpracują z ekipami, które są solidne i profesjonalne.

Podłoże pod montaż

Przygotowanie podłoża pod montaż jest równie ważne jak parametry techniczne okna. Podłoże powinno być oczyszczone ze zbędnych fragmentów klejów i zapraw oraz odpowiednio wygładzone. Tylko prawidłowo przygotowane podłoże umożliwi prawidłowe związanie piany montażowej oraz ograniczy powstawanie mostów termicznych.

Istotny rozmiar

Bardzo istotną kwestią jest dostosowanie rozmiaru okna do otworu. Niestety bardzo często w tym przypadku występują pomyłki. Zarówno zbyt małe jak i zbyt duże okno w stosunku do otworu stanowi problem. Zbyt małe okno może powodować nieszczelności na stylu rama ościeże, natomiast zbyt duże okno pojawia się możliwość uszkodzenia ramy okiennej, które może być skutkiem rozszerzenia profilu pod wpływem temperatury.

Listwy progowe oraz klocki podporowe

Pomimo tego, że profil sam w sobie jest stosunkowo wytrzymały oraz posiada dodatkowe wzmocnienia stalowe, to powinno osadzać się okno na dodatkowej listwie. Mogło by się wydawać, że jest ona zbędna, jednak to błędne myślenie. Brak dodatkowej listwy może spowodować powstanie szczeliny między ramą a ościeżem, przez którą może przedostawać się woda do wnętrza powodując zawilgocenie. Podobnymi elementami, które nie powinny być zaniedbane są klocki podporowe oraz kliny. Musi być zastosowana odpowiednia ilość. W przeciwnym razie może nastąpić wypaczenie ramy pod własnym ciężarem.

A co z dyblami mocującymi i kotwami?

Solidne zamontowanie okna do ościeża jest niezbędna dla zachowania odpowiednich parametrów. Do kotwienia okien nie wystarczy sama piana montażowa. Do tego przeznaczone są kotwy albo dyble. Muszą być umieszczone w odpowiednich odległościach oraz w newralgicznych punktach.

Nawet okno o najlepszych parametrach ale nieprawidłowo zamontowane nie będzie dostatecznie spełniać swojej funkcji. Tylko okno z prawidłowym montażem zapewni nam szczelność i niezawodność przez długie lata

Na jakie elementy zwrócić uwagę odbierając montaż okien?

Montując okna często obawiamy się czy wszystko pójdzie dobrze i bez żadnych niespodzianek, zwłaszcza jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w tym temacie. Na co zwrócić uwagę, żeby stwierdzić, że okna są prawidłowo zamontowane?

Okucia okienne

Przy odbiorze zamontowanego okna warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Na początek należy sprawdzić jak działają okucia, poprzez otwieranie i zamykanie okna oraz obrót klamki. Przy otwartym oknie obracając klamką należy sprawdzić czy wszystkie grzybki się przesuwają, jeżeli nie, oznacza to , że zasuwnica jest przerwana i należy ją wymienić na nową. Skrzydło okienne powinno się otwierać swobodnie bez użycia siły oraz o nic nie zaczepiać. Nieco ciężej klamka może się obracać przy oknach antywłamaniowych.

Profile oraz szyby

Następnie warto sprawdzić dokładnie czy profile nie są zarysowane, zwłaszcza jeżeli posiadamy okna w kolorach. Często na zgrzewach profili widoczne jest poszarpanie okleiny drewnopodobnej. Kolejnym elementem, który należy sprawdzić są szyby. Czy nie ma rys na szybach sprawdza się przy świetle rozproszonym i z odległości 3 m.

Położenie okna

Poziomicą należy również sprawdzić odchyłki od pionu. Poziomica nie musi wskazywać idealnie środka ale musi być w rozsądnej granicy, czyli mieszącej się między kreskami. Możemy to również sprawdzić bez użycia poziomicy. Otóż prawidłowo zamontowane okno po otwarciu powinno pozostać w tej samej pozycji, czyli nie powinno się samo otwierać lub zamykać, chyba że jest przeciąg. Warto również zwrócić uwagę na osłonki przy zawiasach, czy nie są zarysowane bądź pęknięte.

Docisk okna

Docisk okna możemy z łatwością sprawdzić testem z kartką. Należy otworzyć okno, włożyć pomiędzy skrzydło a ramę okienną kartkę papieru i zamknąć okno. Następnie spróbować wyciągnąć kartkę papieru. Karta powinna stawiać opór. Jeżeli wyjdzie lekko oznacza to, że należy wyregulować docisk skrzydła do ramy.

Salon Fenestra Częstochowa świadczy montaże, demontaże stolarki budowlanej. Zapraszamy do obejrzenia naszych  realizacji

źródło: domel.pl