ul. Warszawska 241 A, Częstochowa

+48 790 555 773 biuro@fenestraczest.pl

Okna – jak wybrać najlepsze?

Jednym z poważniejszych wydatków podczas budowy domu jest zakup okien. To ważna inwestycja zwłaszcza, gdy w obecnych czasach w modzie panują wielkogabarytowe konstrukcje z dużymi przeszkleniami. A zanim podejmiemy decyzję o zakupie, najpierw przeanalizujmy nasze potrzeby i bardzo indywidualne preferencje.

Okna mają wpływ nie tylko na estetykę domu, ale także na jego właściwości użytkowe. Ponadto zakup okien to inwestycja na wiele lat, dlatego musi być rozsądna i przemyślana.

Na co zwrócić uwagę realizując zakup okien:

Energooszczędność – to obok estetyki i trwałości najważniejsza kwestia brana pod uwagę przez inwestorów podczas wyboru stolarki okiennej. Trudno się temu dziwić, gdyż oszczędności w tym obszarze doceniane,  a wymagania techniczne dot. izolacyjności są wciąż zaostrzane. Należy zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Zgodnie z obecnie obowiązującymi wymaganiami, Uw dla okien pionowych nie może być wyższy niż 1,1 W/m²K. Ale już od stycznia 2021 roku wartość ta zostanie obniżona do 0,9 W/m²K.

Planując zakup okien musimy skupić się na kilku istotnych kwestiach, a mianowicie: na lokalizacji, typie budynku, ale najważniejsze są potrzeby domowników. Obecnie na rynku producenci okien oferują okna o różnych standardach wyposażenia, czy wykończenia. Każdy z nas chciałby w domu odpoczywać, żeby było cicho, bezpiecznie oraz był swobodny dostęp do naturalnego oświetlenia. Zazwyczaj klienci chcą porównywać oferty od różnych producentów. Jednak często robią to w nieodpowiedni sposób. W zależności od firmy, standardy wyposażenia mogą się różnić. Wówczas porównywanie cen opierając się na standardzie wyposażenia będzie niewiarygodne. Jeżeli chcemy porównywać oferty powinno się na nich znaleźć jak najwięcej szczegółów o wyposażeniu oraz wykończeniu okien. Warto też poprosić o Deklarację właściwości użytkowych w której znajdują się istotne informacje dotyczące klas oraz parametrów np. poziom energooszczędności, izolacji akustycznej, wodoszczelności, czy też odporności na obciążenie wiatrem. Na podstawie takich informacji możemy określić czy dany produkt spełni nasze oczekiwania oraz jakość stolarki.
Odpowiednie okna powinny być dostosowane zarówno do standardu domu, ale także lokalizacji. Jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy to z pewnością przydatne będą okna dźwiękoszczelne. Z kolei gdy mieszkamy na otwartej przestrzeni doskonale sprawdzą się okna energooszczędne oraz odporne na obciążenie wiatrem.

Okna powinny być dopasowane także do typu budynku. Jeżeli zamawiamy stolarkę okienną do nowego domu, który będzie dobrze ocieplony, to okna także powinny posiadać wysokie współczynniki. Natomiast jeżeli przeprowadzamy renowację to powinnyśmy ocieplić ściany zewnętrze i wymienić okna na energooszczędne. Gdy planujemy zakup okien do domu z którego korzystamy tylko w sezonie letnim, to nie musimy się skupiać na energooszczędności, ale w tym przypadku warto pomyśleć o oknach antywłamaniowych.

To, jaki zostanie zastosowany profil, pakiety szybowe, czy inne dodatki ma duży wpływ na funkcjonalność naszych okien. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, to warto poprosić o pomoc wykwalifikowanych sprzedawców, którzy fachową poradą pomogą dobrać odpowiednie wyposażenie okien, aby w jak największym stopniu spełniały nasze oczekiwania.

Jeśli zależy nam na stolarce, która rzeczywiście będzie skutecznie chronić przed chłodem, równie dużą uwagę co do wyboru okien musimy zwrócić na… montaż. Przy nieprawidłowo przeprowadzonym mocowaniu, nawet najlepsze i najcieplejsze okna nie spełnią naszych oczekiwań. Dlatego wybierając ekipę budowlaną upewnijmy się co do jej kwalifikacji, lub zdajmy się na specjalistów polecanych przez samych producentów okien i zaufanych partnerów.

Zapraszamy do Fenestra. Galeria Okien i Drzwi w Częstochowie. 

źródło: https://domel.pl/